menu shadow

MAKALE VE HABERLER

Paket Yemek Tarihi

Paket Yemek Tarihi

Yakın gelecekte küçük haplar ile beslenmeye geçilir mi bilinmez ama Türk Mutfağı’nın sağlıklı menülerine iş yerinizin ve evinizin rahatlığında ulaşmanın keyfine varmanız mümkün.Dünyanın çeşitli yerlerinde farklı şekillerde gelişme gösteren, sonuçta tüketicinin istediği yemeğe kolaylıkla ulaşmasını sağlayan Paket Yemek tarihi tahmininizden çok eskilere dayanıyor. 14. Yüzyılda Paris’taki kasaplar ürünlerini şehrin hali vakti yerinde insanlarının evlerine teslim etmeye başladılar. Amerika’da büyük buhran öncesi şehirlerin çeşitli yerlerinde işçi kesimi için hazırlanmış paket yemekleri satan Afrikalı Amerikalı kadınlar tezgah açtılar. Hatta Amerika tarihinde 18.yüzyılda şehirlerdeki oteller, hizmetçilerini göndererek ailelere her gün o gün pişen herhangi bir yemekten teslim edebileceklerini duyurmuşlardı. 1920’lerde yine Amerika’da bir restoran müşterilerine tavuklu sandviçler, kızarmış tavuk, kulüp sandviçleri, her türden salatalar ve dondurma içeren kutulu öğle yemeği satışlarına başladı. Yine 19.yüzyılda Çin’de paket yemekler artık insanlar için ulaşılabilir olmuştu.

1940’larda Avrupa’daki savaştan dönen askerler ve 20. Yüzyılın başlarında yaşanan büyük İtalyan göçü ile Amerika pizza ve pizzanın paket servis ile müşterilere ulaştırılması ile tanıştı. Televizyon reklamlarını teknolojinin gelişmesi ile internet tanıtımları izledi. Telefon ile verilen siparişler günümüzde uygulamalar üzerinden siparişlere dönüştü.

1889’da yapıldığı söylenen ilk yemek teslimatının İtalya’nın Napoli şehrinde Kral Umberto ve Kraliçe Margherita’nın pizza istemesi ile olduğu bilinmektedir.

2019 yılında başlayan Korona virüs salgınına kadar paket yemek daha çok fast food için kullanılır olsa da, salgında insanların sağlıklı yemeklere yönelmesi ile kontrollü, analizleri yapılan, lezzetli ve sağlıklı yemeklere yönelmesine, insan temasını en aza indirmek adına bunları paket yemek olarak satın almasına doğru ciddi bir şekilde evrilmiştir. Artık aile fertlerinin yetişkin olanlarının çoğu çalıştığı ve şehir hayatının yorucu temposu sebepli, her geçen gün fast food yemekler yerine paket yemek tercihi hem iş yerleri hem de evler için popülerliği giderek artan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Globalleşen dünyada artık bilgiye ve ürüne ulaşmak daha kolay. Yaşanan savaşların, salgınların, teknolojik gelişmelerin ve insanların bireysel-ailesel sağlıklarına gösterdikleri önemin, yeme içme sektörünü şekillendirdiği bir gerçek. Yakın gelecekte küçük haplar ile beslenmeye geçilir mi bilinmez ama Türk Mutfağı’nın sağlıklı menülerine iş yerinizin ve evinizin rahatlığında ulaşmanın keyfine varmanız mümkün. Üstelik güvenilir olması da yanında hediyesi...

Tarih :16.12.2022

Etiketler:
paket yemek hap beslenme paket servis eve yemek servis takeaway gel al telefonla sipariş sipariş hattı yemek siparişi sıcak yemek